İran: Olası bir İsrail saldırısına daha güçlü ve kapsamlı yanıt vereceğiz

Yarı resmi Tasnim Haber Ajansı'nın haberine göre Abdullahiyan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile telefonda bölgedeki durumu görüştü.

Abdullahiyan mevkidaşına, İran'ın İsrail'e yönelik saldırısının “meşru müdafaa” amacıyla gerçekleştirildiğini belirterek, bölgedeki krizin temelinde İsrail'in yıkıcı politikalarının olduğunu söyledi.

İsrail'in onbinlerce sivilin öldürüldüğü Gazze saldırısına İngiltere'nin desteğini eleştiren Abdullahiyan, şöyle konuştu: “Son altı ayda mazlum Gazze halkının üzerine yüzbinlerce ton bomba atılırken, İngiltere ve İran Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa amacıyla hareket etmiştir.” “İsrail rejiminin diplomatik tesislere yönelik barbarca saldırıya vereceği tepkiden endişe duyması şaşırtıcı.” değerlendirmesini yaptı.

İran Dışişleri Bakanı, Tel Aviv'in İran topraklarına olası saldırısına ilişkin, “İran bölgede gerilimin artmasını istemiyor ancak İsrail rejimi macera ararsa bir sonraki tepkimiz daha hızlı, daha güçlü ve daha küresel olacaktır” dedi. dedi.

Cameron, İran'ın İsrail'e yönelik askeri saldırısının endişe verici olduğunu belirterek, şunları söyledi: “İsrail'den yanıt vermemesini isteyeceğiz çünkü yakın zamanda yaşananların bir daha ve daha büyük ölçekte yaşanmasını istemiyoruz.” dedi.


İran-İsrail gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran Konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 İranlı yetkili hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı. İsrail, İran'ın saldırısına karşılık vereceğini açıklamıştı.

İran, 13 Nisan'da yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik füze ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı başlattı.

İran bazı hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemleriyle önlendiğini ancak bir füzenin güneydeki askeri üsse isabet ettiğini açıkladı.

İsrail basını, Tel Aviv yönetiminin İran'ın hava saldırısına “açık ve etkili” yanıt verme kararı aldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir