NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Macaristan'a sürpriz ziyarette Orban'la görüşecek

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in yarın Macaristan'a sürpriz bir ziyarette bulunacağı açıklandı.

REKLAM

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'la görüşmek üzere bu hafta başkent Budapeşte'yi ziyaret edecek.

Letonya'nın başkenti Riga'daki B9 zirvesi basın toplantısında Stoltenberg, “Bir anlaşmaya vardığımızdan emin olmak için NATO ülkelerinin liderleriyle görüşmek genel sekreter olarak işimin bir parçası” dedi.

“NATO'nun güvenliğini ve Ukrayna'ya yönelik caydırıcılık ve desteği içeren Washington zirvesinin gündemini (Orban'la) tartışmayı sabırsızlıkla bekliyorum” diye ekledi.

Stoltenberg sözlerini şöyle tamamladı: “Tüm müttefiklerin Kiev'deki yardım koordinasyonunun güçlendirilmesi ve mali desteğin onaylanması konusunda rıza vermelerini bekliyorum.”

NATO basın açıklamasında liderlerin yarın ortak basın toplantısı düzenleyeceği bilgisi de yer aldı.

Stoltenberg şu anda Letonya Devlet Başkanı Edgars Rinkeviçs ile Rumen ve Polonyalı mevkidaşları Klaus Iohannis ve Andrzej Duda'nın ev sahipliği yaptığı B9 zirvesine katılmak üzere yakın zamanda başarıyla yeniden canlanan zorunlu askerlik politikasının birinci yıldönümünü kutlayan Riga'yı ziyaret ediyor.

Letonya'nın başkentinde düzenlenen ortak basın toplantısında Stoltenberg, Ukrayna'ya yönelik askeri destek çabalarını övdü ve Baltık ülkesinin GSYİH'nın yüzde 2'sini yıl içinde yüzde 3'e çıkması beklenen savunma portföyüne tahsis ederek “örnek oluşturduğunu” söyledi. 2027.

“Ukraynalı askerlere kapsamlı askeri eğitim veriyorsunuz. İnsansız hava araçları sağlamak için endüstriyle çalışan bir koalisyona liderlik ediyorsunuz. Çek liderliğindeki daha fazla top mermisi sağlama girişimine katkıda bulunuyorsunuz” dedi.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis geçtiğimiz Mart ayında 32 ülkeden oluşan NATO askeri ittifakının bir sonraki lideri olma yarışına katılacağını açıklamış ve ülkesinin Avrupa'daki stratejik konumunu ve Ukrayna'ya yakınlığını vurgulamıştı.

Iohannis daha önce şunları söylemişti: “Rusya, kıtamız ve Avrupa-Atlantik güvenliğimiz için ciddi ve uzun vadeli bir tehdit olduğunu kanıtlıyor.” “Bu koşullar altında NATO'nun sınırları büyük önem kazanıyor ve doğu kanadının güçlendirilmesi… uzun vadeli bir öncelik olmaya devam edecek.”

NATO'nun “bakış açısını yenilemesi” gerektiğini söyleyen Iohannis, Doğu Avrupa'nın tarihsel zorluklarının Rus saldırganlığı karşısında bunu sağlayabileceğini söyledi.

NATO'nun en doğudaki üyelerinin çoğu, Rusya'nın kendi bölgeleri üzerindeki nüfuzunu yeniden tesis etme girişimleriyle ilgili endişelerini dile getirse de, bazılarının Sovyet etkisi altında yaşamanın hatırası hâlâ güçlü.

2014'ten bu yana NATO genel sekreteri olan Stoltenberg, bir dönem daha hizmet etmeyi düşünmediğini açıkça belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir