BM yetkilisi Lazzarini: Refah'taki durum trajik

Lübnan başbakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Lazzarini, başkent Beyrut'ta Başbakan Necib Mikati ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Lazzarini şunları söyledi: “Gazze nüfusunun yarısını oluşturan, yerinden edilmiş bir milyona yakın Filistinlinin bulunduğu Refah'taki durum trajiktir. Gazze'de güvenli bir yer olmadığını söylerken sanırım çok açıktık. Yerinden edilmiş pek çok insana, eğer ölmek istemiyorlarsa göç etmeleri gerektiği söylendi ve onlar da öyle yaptılar. “Bir yerden başka bir yere göç ettiler.” dedi.

“Refah'a sığınan ailelere yönelik saldırıların arttığı yönündeki haberler korkunç. Gazze dünyanın cehennemi. Dün geceki görüntüler bunun kanıtıdır.” Lazzarini dün, hedef bölgedeki çalışanlarıyla iletişim kuramadıklarını ve hayatlarından endişe ettiklerini söyledi.

Yardımların Gazze'ye girebilmesi için ateşkes sağlanması gerektiğini vurgulayan Lazzarini, yardım akışının gerçek bir sorun olduğunu vurguladı.

UNRWA'nın son yıllarda mali açıdan zayıfladığını, İsrail'in bazı kurum çalışanlarının 7 Ekim saldırılarına katıldığı yönündeki suçlamalarıyla durumun daha da kötüleştiğini kaydeden Lazzarini, finansmanı durduran 16 ülkeden 14'ünün mali yardım sağlamaya başladığını söyledi. . tekrar ajansa iletildi.

UNRWA ile ilişkileri keserek “terör örgütü” ilan edilmesini öngören yasa tasarısının ilk okumada İsrail Parlamentosu tarafından onaylanmasıyla ilgili Lazzarini, “Birleşmiş Milletler örgütünün terörist ilan edilmesinin utanç verici olduğunu düşünüyorum. eşi benzeri görülmemiş bir şey, dedik, bu henüz gerçekleşmedi.” “Bu bir yasa tasarısı ve yasalaşmadı. Umarım İsrail uluslararası hukuka saygı duyar.” değerlendirmesini yaptı.

Lazzarini, Gazze'de 192 kurum çalışanının öldürüldüğünü, çok sayıda tesisin tahrip edildiğini veya hasar gördüğünü, çok sayıda insani yardım konvoyunun engellendiğini veya saldırıya uğradığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir