“Bitcoin ve Ethereum’daki düşük ücretler her zaman iyi bir şey olmayabilir”

Fonlarını taşıması gereken Bitcoin ve Ethereum kullanıcıları her iki ekosistemde de düşük ücretlerle karşı karşıya kalıyor.

23 Haziran'da ortalama Bitcoin (BTC) işlem ücreti sekiz ayın en düşük seviyesi olan 1,93 dolara düştü. Ortalama Ethereum ücretleri, Mart ayındaki 2,50 $ seviyesinden keskin bir düşüşle 22 Haziran'da 0,70 $ olarak kaydedildi.

Merkezi olmayan borsa Spark'ın CEO'su ve kurucu ortağı Vitali Dervoed, Cointelegraph'a şunları söyledi:

“Bitcoin işlem ücretlerindeki düşüş büyük ölçüde ağ tıkanıklığının azalmasından ve son yarılanmanın ardından madencilik faaliyetlerindeki değişimden kaynaklanıyor.”

Bankalar, fintech girişimleri ve DeFi dahil olmak üzere çeşitli finans kurumlarında on yıllık deneyime sahip olan Dervoed, bu düşüşün şaşırtıcı olmadığını söyledi.

“Madenciler daha düşük kârlılığa uyum sağladıkça yarıya indirmek genellikle faaliyetlerde geçici bir düşüşe yol açar. Faaliyetteki bu azalma, blok alanı için rekabeti azaltabilir ve dolayısıyla ücretleri düşürebilir.”

Kripto para üreticisi Keyrock'un iş geliştirme sorumlusu Justin d'Anethan, ücretlerdeki düşüşe ek faktörlerin katkıda bulunduğunu söyledi.

D'Anethan, Cointelegraph'a şunları söyledi: “Son birkaç ayda Ordinaller ve Rünler yazıtlarını takip eden işlemlerde büyük bir artış görüldü, ancak bu heyecan azalmasa da yavaşlamış gibi görünüyor.”

Cointelegraph'a konuşan blockchain veri şirketi Flipside Crypto'nun veri bilimcisi Carlos Mercado da katkıda bulunan bir faktör olarak Ordinals'a dikkat çekti.

“Yarılanmanın ardından BTC aktivitesinde ve zincir içi ücretlerde kısa vadeli artışlar oldu, ancak genel olarak BTC Ordinalleri ve Aboneliklerinin hikayesinde inişler ve çıkışlar olabilir” dedi.

Bitcoin madencilerine kötü haber

Ücretlerdeki düşüş kullanıcılar için iyi bir haber olsa da, madenciler için durum pek de iç açıcı değil.

Mercado, en azından yakın zamana kadar “BTC ücretlerinin blok ödüllerinin kaybını telafi ettiğini” belirtti.

“Bitcoin'in uzun vadede güvende kalması için, çalışma kanıtı madencilerinin gerçek elektrik/bilgi işlem maliyetlerini geri kazanabilmeleri gerekiyor. Yarılanmalar gelirlerini bir gecede yarıya indirirken, kaybı telafi etmenin tek yolu daha yüksek fiyatlardır. [işlem] maaşlarından daha fazla gelir elde ediyorlar.”

D'Anethan kendi analizinde de benzer noktalara değindi. Ücretlerdeki artış ve düşüşlerin Keyrock üzerinde doğrudan etkisi çok az oldu ancak diğerleri etkilenebilir.

“Bizim açımızdan düşük ücretler ne iyi ne de kötü. Madenciler acıyı hissediyor olmalı çünkü yarılanmanın onlara verdiği darbe, sayının artmasıyla bir süreliğine yumuşamış olmalı. işlemler.”

D'Anethan'a göre yarılanma sonrası dönemin koşulları kendini yeni yeni hissettirmeye başladı.

“Bazı madencilerin BTC sattığını görüyoruz, muhtemelen düşük kazançları telafi etme ve masrafları karşılama ihtiyacı hissediyorlar.”

Ethereum ücretlerine gelince…

Bitcoin için daha düşük işlem ücretleri, Ordinal'e olan yarılanma ve talebin azalmasıyla ilişkilendirilirken, Ethereum için düşen ücretler Mart ayındaki Dencun güncellemesiyle bağlantılı.

D'Anethan, “Ethereum her zaman sapkın ama bariz bir dinamikle karşı karşıya kaldı; eğer daha fazla insan ağı kullanmak isterse, daha pahalı olacak, bu da daha az insanın onu kullanmak istemesine yol açacak ve bu da onu daha ucuz hale getirecek” dedi.

D'Anethan, Ethereum tarafından desteklenen trafiğin çoğunun artık Arbitrum, Optimism ve Base'e taşındığına dikkat çekiyor.

“Dencun güncellemesi, Katman-2 etkinliğini çok daha ucuz hale getirerek bu sorunu çözmeyi amaçlıyor […] “Hem geliştiricileri hem de kullanıcıları yabancılaştırdı.”

“Bu, zincir içi faaliyetleri daha ucuz ve daha erişilebilir hale getirdiği için sonuçta olumlu. Ancak elbette, Ethereum'daki birden fazla zincir aynı zamanda zorluklar, riskler ve maliyetler de getiriyor.”

Dervoed, 2. Seviye çözümlere geçişin oranları düşürdüğünü kabul ediyor.

“Ethereum'un düşen ücretleri, öncelikle Optimistic ve sıfır bilgi toplamaları gibi L2 çözümlerinin giderek daha fazla benimsenmesinin bir sonucudur. Daha karmaşık işlemler ve türevler bu L2 platformlarına geçtikçe, Ethereum'un ana zinciri temel işlemler için daha akıcı hale geliyor ve bu da “Bu aynı zamanda. Ücretlerin düşmesine neden oluyor” dedi.

Düşük işlem ücretleri iyi bir haber mi?

Düşük ücretlerin iyi ya da kötü olması bir bakış açısı meselesidir.

“Düşük ücretler, ekosistemler için yükseliş işaretleri olarak görülebilir. Verimli L2 çözümlerine geçiş, Ethereum'un ölçeklenebilirlik ve ileri teknolojiye yönelik yol haritasında önemli bir ilerlemeye işaret ederek onu gelecekteki uygulamalar için daha uyarlanabilir bir çerçeve olarak konumlandırıyor.”

Bu düşük ücret ortamının sürdürülebilirliğine dair farklı yorumlar var.

Dervoed şunları ekledi: “Ekosistem, madencilik ekonomisi ve ağ faaliyetindeki değişiklikler nedeniyle periyodik dalgalanmalar yaşayabilir, ancak Ethereum için, katman-2 çözümlerinin benimsenmesi ve geliştirilmesi artmaya devam ettikçe, kapasite ve verimlilik arttıkça düşük ücretlerin devam etmesi muhtemeldir. ağ güvenliğinden ödün vermeden.”

D'Anethan, “Bitcoin veya Ethereum ekosistemleri için net bir katalizör olmadan, işlem sayısının ve dolayısıyla ücretlerin önemli ölçüde artacağını hayal etmek zor” dedi.

“Kripto para birimleri, yeni tokenlerin, yeni ürünlerin ve yeni trendlerin birdenbire ortaya çıkabileceği çok değişken ve hızlı tempolu bir sektör olmaya devam ediyor.”

Karşıt görüşler

Dervoed ve d'Anethan çoğunlukla düşük ücretler konusunda iyimserken, Mercado daha aşağı yönlü bir yorumda bulundu.

Mercado, “Hem Bitcoin hem de Ethereum'daki aynı eğilimin muhtemelen benzer düşüş sonuçları olacak” dedi.

“BTC ağı madencilere günde 27 milyon dolar değerinde BTC sağlıyor ve bu meblağın yalnızca %5'i doğrudan işlem ücretleriyle dengeleniyor.”

Mercado, “Buradaki endişe, işlem ücretleri veya fiyatlar artana kadar aksaklıkların devam etmesi, aksi takdirde madencilerin, yasal elektrik maliyetleri gelirlerini aştığında faaliyetlerini küçültmek zorunda kalacakları” dedi. görüşünü paylaştı.

Ethereum ile ilgili olarak Mercado şunları söyledi:

“Ethereum günde 8 milyon dolar stake ödülü veriyor ve bunun yaklaşık %20'si EIP-1559 ve blob'larla karşılanıyor Bazen yanma, ihracın önüne geçiyor ancak L2'de çok fazla aktivite sıkışıp kaldığı için bu son zamanlarda olmadı. “

Bu, Mercado'ya göre, Ethereum'un Proof-of-Stake mekanizması sayesinde arzların düzenli olarak yanıkları aşabileceği ve bunun “uzun vadeli ETH enflasyonuna yol açabileceği” anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir