Vietnam'da “emlak kraliçesi” dolandırıcılıktan idam cezasına çarptırıldı

Vietnamlı iş kadını Truong My Lan ve suç ortakları, birden fazla aracı aracılığıyla kontrol ettiği Saygon Anonim Ticaret Bankası'ndan 12 milyar doları zimmete geçirmekle suçlanıyor. Bu miktar ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 3'ünü oluşturuyor.

REKLAM

Vietnam devlet medyası, ülkenin en büyük mali dolandırıcılık davasında 12 milyar doları zimmete geçirmekle suçlanan emlak kraliçesi Truong My Lan'a idam cezası verildiğini duyurdu.

Ülke medyasına göre, emlak firması Van Thinh Phat Holdings Group'un başkanı Lan, ülkenin ticaret merkezi Ho Chi Minh City'de meydana gelen davada “zimmete para geçirme, yolsuzluk ve bankacılık kurallarını ihlal etmekten” suçlu bulundu. Vietnam.

5 Mart'tan bu yana devam eden dava, iktidardaki Komünist Parti lideri Nguyen Phu Trong'un yıllardır vaat ettiği ancak çok az somut sonuç elde edilen yolsuzlukla mücadele kampanyasının bir parçası.

Lan'in tutuklandığı Ekim 2022, ülkede yoğunlaşmaya devam eden yolsuzlukla mücadele hareketinin başlangıcına denk geliyor.

Sözde “Ateşli Fırın” hareketi, eski başkanlar da dahil olmak üzere birçok üst düzey politikacının ve üst düzey şirket yöneticisinin yargılanmasına ve istifasına yol açtı.

Lan ve suç ortakları, çok sayıda aracı aracılığıyla kontrol ettiği Saigon Anonim Ticaret Bankası'ndan (SCB) 12 milyar doları zimmete geçirmekle suçlanıyor.

Bu miktar ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 3'ünü oluşturuyor.

Müfettişler, devletin mevduatlarına yapılan bir baskının ardından SCB'yi kurtardığı 2018 başından Ekim 2022'ye kadar Lan'ın paravan şirketlere yasadışı krediler ayarlayarak büyük miktarlarda para ele geçirdiğini söylüyor.

Lan'in mahkeme kararına itiraz etmesi bekleniyor.

Bu arada Thanh Nien gazetesi, davada yargılanan 84 sanığın üç yıl şartlı tahliyeden ömür boyu hapis cezasına kadar değişen cezalar aldığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir