Uydu fotoğrafları İran radar sisteminin vurulduğunu gösteriyor

İsraillilerin S-300 radarına yaptığı sınırlı saldırının, İran'ın 13 Nisan'da İsrail'e yönelik düzenlediği drone ve füze saldırısından çok daha fazla hasara yol açtığı görülüyor.

REKLAM

Uydu fotoğrafları, İsrail'in İran'ın İsfahan kenti yakınlarındaki bir üsse düzenlediği saldırının, Rus yapımı hava savunma bataryasının radar sistemine çarptığını gösteriyor.

Bu görüntüler, İranlı yetkililerin saldırıda hasar olduğuna dair defalarca yalanlamalarıyla çelişiyor.

İsraillilerin S-300 radarına yaptığı sınırlı saldırının, İran'ın 13 Nisan'da İsrail'e yönelik düzenlediği drone ve füze saldırısından çok daha fazla hasara yol açtığı görülüyor.

Uzmanlar, İranlı liderlerin saldırının gerçek boyutunu tartışmayı reddetmelerinin ve İran ile İsrail'in birbirlerine doğrudan saldırılar sonrasında gerilimi azaltmaya çalıştıklarına inanmalarının nedeninin bu olabileceğini söylüyor.

Carnegie Endowment'ın nükleer politika programında çalışan ve yakında Rusya ve İran hakkında bir kitap yazacak olan Nicole Grajewski, “Bu saldırı, İsrail'in İran'ın hava savunma sistemlerine girme yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor. Hedefleme doğruluğu gerçekten dikkate değer” dedi.

Pazartesi sabahı Planet Labs PBC tarafından Tahran'ın yaklaşık 200 mil güneyindeki İsfahan'ın çift kullanımlı havaalanı ve hava üssü yakınında çekilen uydu görüntüleri, hava savunma sistemi için bir dağıtım noktası olarak hizmet veren yakındaki bir alanı gösteriyor. Yanık izleri, aralarında görüntü işleme uzmanı Chris Biggers'ın da bulunduğu analistlerin daha önce S-300 için kullanılan “tuzak örtüsü” radar sistemi olarak tanımladığı sistemin çevresinde bulunuyor.

Biggers, füze sisteminin diğer bileşenlerinin, İran'ın Natanz'daki yer altı nükleer zenginleştirme tesisine koruma sağlamasına rağmen bölgeden kaldırılmış gibi göründüğünü söyledi.

Cuma günkü saldırıda hava savunma sistemleri devreye sokuldu ve ülkenin büyük bölümünde ticari uçuşlar engellendi. Daha sonra yetkililer saldırıyı küçümsemeye ve onu basitçe gökyüzünde uçan bir dizi küçük insansız hava aracı olarak tanımlamaya çalıştı.

Ancak saldırının ardından Iraklılar, Bağdat'ın güneyinde karadan havaya füze kalıntılarına benzeyen şeyler buldu. Bu, İsrail'in aynı gün Suriye'deki bir radar istasyonuna düzenlediği şüpheli saldırıyla birleştiğinde, İsrail savaş uçaklarının Suriye üzerinden Irak'a uçtuğunu, ardından İsfahan saldırısı için İran'a seyir füzeleri ateşlediğini gösteriyor.

Ancak İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasser Kanaani Pazartesi günü Tahran'ın yalanlamasını tekrarladı.

Kanaani, gazetecilere verdiği brifingde şunları söyledi: “İlgili makamlar, bu taciz edici saldırının herhangi bir zarara yol açmadığını ve İran savunma sisteminin görevini yerine getirdiğini açıklamıştır. Bu nedenle bu konunun üzerinde durulmaya değer olmadığı kanaatindeyiz”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir