Uluslararası Adalet Divanı İsrail'e 'Gazze'deki kıtlığı durdurma' emri verdi

Uluslararası Adalet Divanı, Şifa hastanesinde çatışmaların yeniden başlamasıyla Gazze'deki Filistinlilerin koşullarının kötüleştiğini, kıtlık ve açlığın yayıldığını söyledi.

REKLAM

UAD, oybirliğiyle kendisine Gazze'deki Filistinlilere temel gıda tedarikinin sağlanması ve artan kıtlığın durdurulması için gerekli ve etkili tüm önlemleri alması talimatını verdi.

UAD yargıçları kararlarında, “Mahkeme, Gazze'deki Filistinlilerin artık yalnızca kıtlık riskiyle karşı karşıya olmadığını (…) kıtlığın yaklaşmakta olduğunu belirtiyor” diye yazdı. dedi.

Güney Afrika, İsrail'i Gazze'de devlet eliyle soykırım yapmakla suçlayan soruşturmaya karşı yeni önlemler aldı. Davanın Bir parçası olarak gerekli

İsrail'den yorum yok

Kara, hava ve gemi yoluyla Akdeniz kıyısından Gazze'ye insani yardım erişiminin genişletilmesi için çalıştığını söyleyen İsrail'in kararı hakkında herhangi bir yorum yapılmadı.

İsrail ordusu, bir haftadan uzun süre önce Gazze'deki Şifa hastanesine saldırmasının ardından operasyonlarını sürdürdüğünü söyledi. Açıklamada, ordunun yaklaşık 200 silahlı kişiyi öldürdüğü belirtildi. öldürüldü operasyonun başından bu yana “sivillere, hastalara, sağlık ekiplerine ve tıbbi ekipmanlara zarar verilmesinin önlendiğini” söyledi.

Şifa hastanesinde son durum

Savaştan önce Gazze Şeridi'nin en büyük hastanesi olan Şifa, son çatışmalardan önce Gazze'nin kuzeyinde kısmen de olsa faaliyet gösteren az sayıdaki tıbbi tesisten biriydi. Hastane aynı zamanda yerinden edilmiş sivilleri de barındırıyordu.

Gazze Sağlık Bakanlığı, yaralı ve hastaların Şifa hastanesindeki idari binada tutulduğunu ve bu binanın onlara tıbbi bakım sağlayacak donanıma sahip olmadığını söyledi. Hamas liderliğindeki bakanlık, İsrail saldırısının başlamasından bu yana yiyecek, su ve tıbbi bakım eksikliği nedeniyle beş hastanın öldüğünü söyledi.

Sosyal medyada yer alan doğrulanmamış görüntülerde ameliyathanenin alevler nedeniyle karardığı ve yakındaki dairelerin yandığı veya yıkıldığı görülüyor.

Hamas ve İslami Cihad militan gruplarının silahlı kanatları, yaptıkları açıklamada ortak bir operasyonla “İsrail askerlerinin Şifa Kompleksi çevresinde toplandığı bölgeleri havanla bombaladıklarını” söyledi.

Bir başka İslami Cihad açıklamasında ise hastanenin dışındaki bir İsrail tankının tanksavar roketi tarafından hedef alındığı belirtildi. İsrail ordusu, militanların acil servis binasının içinden ve dışından askerlerine ateş açtığını kaydetti.

Emel ve Nasır hastaneleri de kuşatma altında

Bölge sakinleri, İsrail güçlerinin Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'taki Emel ve Nasır hastanelerini engellemeye devam ettiğini ve diğer bazı bölgelerin de İsrail ateşi altında olduğunu bildirdi.

Filistin Kızılayı, 9 Şubat'ta Amal Hastanesi'ne düzenlenen baskında tutuklanan 7 çalışanının, İsrail hapishanelerinde 47 gün kaldıktan sonra serbest bırakıldığını duyurdu.

Bu kişiler arasında Gazze Şeridi'ndeki ambulans ve acil servis müdürü Muhammed Ebu Musabeh de vardı. Açıklamada derneğin 8 üyesinin halen tutuklu olduğu belirtiliyor.

İsrail, Komando Tugayı askerlerinin Emel bölgesinde düzinelerce Filistinli militanı tutukladığını, patlayıcılar ve düzinelerce Kalaşnikof tipi silah ele geçirdiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü, çatışma nedeniyle Amal hastanesinin işlevini kaybettiğini, Gazze Şeridi'ndeki 36 hastaneden yalnızca 10'unun kısmen işlevsel olduğunu açıkladı.

DSÖ tarafından çağrıldı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus sosyal sorunlara ilişkin yaptığı açıklamada, “WHO bir kez daha Gazze'deki hastanelere yönelik saldırılara derhal son verilmesi çağrısında bulunuyor ve sağlık personeli, hastalar ve sivillerin korunması çağrısında bulunuyor” dedi. ortalama perşembe.

Gazze Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği askeri saldırıda en az 32 bin 552 Filistinli öldü, yaklaşık 75 bin kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce kişinin daha öldüğü düşünülüyor ve Gazze'deki 2,3 milyon insanın %80'inden fazlası yerinden edilmiş durumda ve bunların çoğu açlık riskiyle karşı karşıya.

İsrail'e göre savaş, Hamas militanlarının sınırı geçip güney İsrail'e saldırarak 1.200 kişiyi öldürmesi ve 253 kişiyi rehin almasıyla patlak verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir