Tarihi Bitcoin (BTC) balinası on yıl sonra uyandı

Satoshi Nakamoto'nun aktif olduğu dönemdeki bir Bitcoin adresi 10 yıl sonra aktif hale geldi. 687 BTC'yi (43,9 milyon dolar) tutan Bitcoin cüzdanı, tokenlerini 6 Mayıs'ta iki farklı cüzdana aktardı.

Cüzdan ilk olarak 625,43 Bitcoin'i (BTC) bc1qky ile başlayan bir adrese, kalan 61,9 BTC'yi ise bc1qdc'ye aktardı. Çok eski cüzdanlardan, özellikle de Satoshi dönemine ait olanlardan fonların hareketi, kripto camiasında büyük merak uyandırıyor.

“Satoshi dönemi” terimi, anonim kurucu Nakamoto'nun forumlarda aktif olduğu, Bitcoin'in yaratılmasından sonraki ilk günlerle ilişkilidir. Bazı Satoshi dönemi cüzdanlarının sıklıkla Satoshi'nin kendisiyle bağlantılı olduğu öne sürülüyor.

Yaklaşık 14 yıl sonra, Ağustos 2023'te başka bir cüzdan uyandı ve 2010 yılında çıkarılan 1.005 BTC'yi transfer etti. Sosyal medyada en çok ses getiren cüzdan hareketi, bunun Satoshi'nin cüzdanı olduğu yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Ancak uzmanlar bunun daha çok ilk madencilerle veya yalnızca kar elde etmek isteyen alıcılarla ilgili olduğunu öne sürüyor.

Fortune'un raporuna göre toplam 1,75 milyon Bitcoin cüzdanı on yılı aşkın süredir hareketsiz durumda. Bu cüzdanların çoğu, BTC fiyatı çift haneli seviyelerde işlem görürken satın alındığı tahmin edilen, şu anda milyonlarla ifade edilen önemli miktarda BTC içeriyor.

Bu hareketsiz cüzdanlar, bugünkü fiyatla yaklaşık 121 milyar dolar değerinde olan 1.798.681 Bitcoin içeriyor.

Kaynak: Katena analizi

Son yıllarda çok sayıda Satoshi dönemi cüzdanı yalnızca BTC varlıklarını yeni bir adrese aktarmak için etkinleştirildi. Bu cüzdanlardan bazılarının BTC varlıklarını kripto para borsalarına aktardığı da tespit edildi; bu da yaklaşık on yıl sonra kar elde etmek isteyebileceklerini gösteriyor.

Kaynak: Zincir analizi

Temmuz 2023'te, 11 yıldır hareketsiz olan bir cüzdana 30 milyon dolar değerinde BTC aktarıldı. Kasım 2023'te, üç Satoshi dönemi BTC cüzdanı, altı yıllık hareketsizliğin ardından 230 milyon dolar değerinde BTC aktardı.

Son işlemleri 5 Kasım 2017'de gerçekleştirilen bu üç cüzdanın aynı kişi veya kuruluşa bağlı olduğu düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir