Tacikistan cumhurbaşkanı peçeyi yasaklayan yasayı imzaladı

Tacikistan cumhurbaşkanı, türban, eşarp ve ülke kültürüne yabancı sayılan diğer tüm İslami sembollerin kullanımını yasaklayan yasa tasarısını onayladı.

REKLAM

Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahman Perşembe günü aralarında başörtüsünü yasaklayan “Gelenek ve Törenlerin Düzenlenmesi” ve “Çocukların Eğitimi ve Yetiştirilmesi Sorumluluğu” yasalarının da bulunduğu 35 yasa tasarısını imzaladı.

Rahman'ın onayıyla başörtüsü, türban ve İslami sembol içeren tüm kıyafetlerin giyilmesi “Tacik kültürüne yabancı” olduğu gerekçesiyle yasaklandı.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, yasada yapılan değişikliklerle ulusal kültürel değerlerin korunması, hurafe ve aşırılığın önlenmesi, tören ve bayramlarda israfın önlenmesinin amaçlandığı belirtildi. Bu kapsamda ülkede milli kültüre ve “iydgardak”a, yani çocukların evden eve dolaşarak bayramlık kıyafet isteme geleneğine aykırı kıyafetlerin ticareti ve kullanımı da yasaklandı.

Yasayı ihlal eden sivillere 7 bin 920 Tacik somonisi (25 bin lira), hükümet yetkililerine 54 bin somoni (167 bin lira) ve dini yetkililere 57 bin 600 somoni (178 bin lira) para cezası verilecek.

Resmi verilere göre Taciklerin yüzde 99'u Müslüman.

Tacikistan'da devlet kurumlarında ve okullarda peçe kullanımı uzun yıllardır fiilen yasaklanmış durumda. Ülkede erkeklerin sakal bırakmasına izin verilmiyor. Son yıllarda binlerce erkeğin polis tarafından durdurulduğu ve zorla tıraş edildiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir