Selçuk Bayraktar heyecanlı anlar paylaştı… Bayraktar Kalkan DİHA bir testi daha tamamladı

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Bayraktar KALKAN DİHA dikey kalkış-inişli insansız hava aracı sisteminin test uçuşunun görüntülerini paylaştı.

Baykar'ın yerli ve özgün geliştirdiği Bayraktar KALKAN DİHA, 30'uncu uçuş testini başarıyla tamamladı. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, uçuşa ilişkin görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı.

30. UÇUŞ TESTİ

Edirne'nin Keşan ilçesindeki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde gerçekleştirilen 30'uncu test uçuşunda sistem tanımlama testleri başarıyla gerçekleştirildi. Keşif ve istihbarat görevlerine yönelik görev yapabilen Bayraktar KALKAN DİHA, test kapsamında 14 bin 500 feet irtifaya tırmanarak 70 saatlik uçuş süresini başarıyla tamamladı.

BAYKAR BG-160 KAMERA İLE UÇTU

Otomatik rota takibi, hedef takibi, daire çizme ve eve dönüş modlarını gerçekleştirebilen Bayraktar KALKAN DİHA, uçuş testini tamamı Baykar'dan yerli ve yerli olarak geliştirilen Baykar BG-160 kamerasıyla gerçekleştirdi. Bayraktar KALKAN DİHA, termal görüntüleme kabiliyetine sahip Baykar BG-160 elektro-optik sistemi sayesinde geceleri de yüksek çözünürlüklü görüntü alabiliyor. Milli DİHA, gece gündüz keşif, gözetleme ve hedef tespit görevlerini başarıyla yerine getirebiliyor.

CATWALK'A GEREK YOK

4 adet elektrik motoru ve 1 adet düşük tüketimli benzinli motorla çalışan Bayraktar KALKAN DİHA, elektrik motorlarıyla dikey kalkış yaptıktan sonra sadece benzinli motoruyla seyir uçuş moduna giriyor. Bu motorlarla 14 bin 500 feet'in üzerinde irtifaya çıkabilen Bayraktar KALKAN DİHA, 7 saatin üzerinde görev uçuşu gerçekleştirebiliyor. Dikey kalkış ve iniş yapabilen milli DİHA, üs bölgelerinde ve yüzer platformlarda piste ihtiyaç duymadan görev uçuşlarını rahatlıkla gerçekleştirebiliyor.

İHRACAT ÖRNEĞİ

Başından beri tüm projelerini kendi kaynaklarıyla hayata geçiren Baykar, İHA araştırma ve geliştirme sürecinin başladığı 2003 yılından bu yana tüm gelirlerinin yüzde 83'ünü ihracattan elde etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ), 2021 ve 2022 yıllarında savunma ve havacılık sanayinin ihracat lideri oldu. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2023 yılında sektörün ihracat şampiyonu ilan edilen Baykar, geçen yıl 1,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Son yıllarda gelirinin yüzde 90'ından fazlasını ihracattan elde eden Baykar, 2023 yılında savunma ve havacılık ihracatının 1/3'ünü tek başına gerçekleştirdi. Şu ana kadar Bayraktar TB2 SİHA için 33, Bayraktar TB2 SİHA için 9 ülke olmak üzere 34 ülke ile ihracat anlaşması imzalandı. Bayraktar AKINCI TİHA.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir