Seçim sonuçlarında detay “enflasyon”! 31 Mart'ta dünyanın her yerinden aynı yorumlar geliyor: “Erdoğan'ın baş rakibi İmamoğlu güçlendi.”

Duygusal seçim maratonu sona yaklaşırken dünya basınının ilgisini çekecek ve uzun süre konuşulacak sonuçlar ortaya çıktı. Cumhuriyet Halk Partisi'nin seçim başarısı yayın kuruluşlarını ön plana çıkardı.

“20 YILIN EN BÜYÜK YENİLGİSİ”

Katar merkezli Al Jazeera, “Türkiye yerel seçimleri: Muhalefet büyükşehirleri Erdoğan'a darbeyle kazandı” başlığıyla okuyucularına tanıttı.

Yine CHP'nin İstanbul ve Ankara'daki zaferine dikkat çeken haberde, “Ana muhalefet partisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AK Parti) yirmi yılı aşkın süredir en büyük yenilgiyi yaşattı” denildi.

“İMAMOĞLU ERDOĞAN'IN ANA RAKİBİ OLARAK GÜÇLENDİ”

İngiliz Reuters, Türkiye'deki seçim sonuçlarını “Yenilenen Türk muhalefeti, kritik yerel seçimlerde Erdoğan'ı devirdi” başlığıyla bildirdi.

Haberde, şöyle denildi: “Pazar günü Türkiye genelinde yapılan yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve partisi en büyük seçim darbesini alırken, muhalefet siyasi güç olarak yeniden ortaya çıktı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, cumhurbaşkanının şefi olarak güçlendi. rakip.”

AA-20240331-34152977-34152973-IBB_BASKANI_IMAMOGLUNDAN_SECIM_EVERLENMESI

“MUHALEFET TARİHİ ZAFERİYLE ERDOĞAN'I SÜRPRİZ ETTİ”

İngiliz BBC, “Muhalefet Erdoğan'ı tarihi bir zaferle şaşkına çevirdi” başlıklı haber bülteninde, Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı seçildikten sonra büyükşehirleri ele geçirmeyi hedeflediğini belirtti. Erdoğan'ın büyüdüğü ve belediye başkanı olduğu İstanbul'u özlediğine de dikkat çekildi.

“BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI”

AP News, yerel seçimleri “Erdoğan'ı Türkiye'ye getiren muhalefet, yerel seçimlerde büyük kazanımlar elde etti” manşetiyle aktardı ve şöyle konuştu: “Muhalefet, büyükşehirleri yeniden ele geçirmeyi amaçlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı büyük hayal kırıklığına uğrattı. “

AA-20240331-34152290-34152286-CHP_GENEL_BASKANI_OZEL_GENEL_MERKEZDE_PARTILILERE_HITAP_ETTI

ENFLASYON VURGUSU: “EŞSİZ YENİLGİ”

Bloomberg bunun yerine seçim ortamındaki ekonomik duruma dikkat çekti. Makalede, “Ekonomik zorlukların baskısı altındaki seçmenler, Türkiye'nin cumhurbaşkanını cezalandırdı. Erdoğan'ın iktidar partisine verilen destek tüm zamanların en düşük seviyesinde” diyor:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yirmi yılı aşkın bir süre önce iktidara geldiğinden bu yana en yüksek borçlanma maliyetleri ve yüksek enflasyonun ortasında, ana muhalefet partisine karşı sandıkta benzeri görülmemiş bir yenilgiye uğradı.”

Bazı medya kuruluşları da seçimi şu manşetlerle okurlarıyla buluşturdu.

Fransa merkezli Le Monde: Muhalefetin büyük zaferi, Erdoğan kampının sert bir şekilde reddedilmesi anlamına geliyor
Wall Street Journal: Türkiye'de Erdoğan ulusal seçimlerde yenilgi riskiyle karşı karşıya
CNBC: Türkiye'nin yeniden dirilen muhalefeti büyük yerel seçimlerde Erdoğan'ı mağlup etti
Bloomberg: Erdoğan belediye seçimlerinde tarihi bir kayıp yaşadı
The Guardian: Türk muhalefet partisi yerel seçimleri kazandı ve tutumunu Erdoğan'a bildirdiBu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yeni patronun ilk eylemi!  Sokakları böyle temizlediYeni patronun ilk eylemi! Sokakları böyle temizledi
Burcu Köksal'dan coşkulu ayrılış!  Yeminimizi yüksek sesle okudu.Burcu Köksal'dan coşkulu ayrılış! Yeminimizi yüksek sesle okudu.
67 yaşındaki ev sahibinin anüsüne PCV tüpü yerleştirdiler! 67 yaşındaki ev sahibinin anüsüne PCV tüpü yerleştirdiler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir