Sağlıklı bir kalp için hastalık farkındalığına dikkat edin

genişletmek

KAYNAKİHA

Doç. Dr., kalbin günlük hayatta olup biten her şeyden etkilenebileceğini söylüyor. Dr. Mehmet Fatih Karakaş, kalp sağlığı konusunda önemli bilgiler verdi. Unutmayın ki kalp, ilk olarak anne karnında çalışmaya başlayan ve yaşam boyunca vücudun ihtiyaç duyduğu yakıt, oksijen ve besin maddelerini sürekli olarak pompalayan organdır; “Kalbimiz 1 dakikadan az çalışmadığında hayatımıza devam etmemiz mümkün değil. Dolayısıyla sağlıklı bir kalbe sahip olmak, sağlıklı yaşamın temel unsurlarından biridir” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlığı, fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak iyi olma durumu olarak tanımladığını belirten Dr. Karakaş, kalp sağlığı için kalp hastalığını iyi anlamak gerektiğini, çünkü kalp hastalığının her türlü olaydan etkilendiğini söyledi. Duygular ve sosyal olaylar. Kalp sağlığı denince akla çoğu zaman kalp krizlerinin geldiğini söyleyen Karakaş, kalp krizlerinin sadece yaşlılarda ve yandaş hastalıkları olanlarda görüldüğünün düşünülmediğini vurgulayarak, kalp krizlerinin sanılanın aksine gençleri de etkilediğini anlattı. insanlar. bireyler. Dünyada her 40 saniyede bir kişinin kalp krizi geçirdiğini, kalp krizi geçiren her 4 kişiden 1'inin hastaneye ulaşamadan ilk saat içinde hayatını kaybettiğini belirten Dr. Karakaş, şunları söyledi: “Kalp ve damar hastalıklarının tıkanması, Her iki kişiden birinde herhangi bir belirti vermeden kalp krizi ya da ölüm görülüyor. Bu nedenle ciddi bir halk sağlığı sorunuyla karşı karşıyayız” dedi.

“Çocukluk, yetişkinlik ve yaşlılık döneminde de ortaya çıkabilir.”

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Karakaş, kalp hastalıkları ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olunması gerektiğini vurgulayarak, kalp damar tıkanıklıkları veya kalp krizlerinin kalp hastalıklarının yalnızca küçük bir kısmı olduğunu; Kalbin muhteşem ve çok organize bir organ olduğunu anlattı.

Kalbin düzgün çalışabilmesi için kasların, kapakçıkların, iletim sisteminin ve kendi damarlarının bir arada ve kesintisiz bir uyum içinde çalışması gerektiğini söyleyen Dr. Karakaş, şöyle konuştu: “Tabii ki kalp hastalıkları bu saydığımız tüm etkenlerden kaynaklanabileceğine göre, kalp hastalıkları aslında sadece kalp damar tıkanıklığı değil onlarca çeşit kalp hastalığı da olabiliyor. Bu kalp hastalıkları yalnızca yaşlılıkta ortaya çıkmaz, aynı zamanda anne karnında başlayıp çocukluk, yetişkinlik ve yaşlılık boyunca da ortaya çıkabilir. Doğuştan kalp hastalığı doğumdan hemen sonra kendini göstermeyebilir ve daha sonraki yaşlarda kendini gösterebilirken, doğuştan olmayan bir kalp hastalığı daha geç yaşlarda kendini gösterebilir. “Bu yüzden kalp hastalığının ne olduğunu, kalbimizin durumunu, kalp hastalığına neyin yol açacağını ve kalp hastalığımız varsa bunu nasıl yöneteceğimizi bilmemiz gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir