Mardin'in nesi meşhurdur? Mardin'in en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Mardin'in nesi meşhurdur?

Mardin, yöresel yemekleri ve kültürel dokusuyla ünlü bir şehir. Özellikle antik çağlardan günümüze kadar ulaşan birçok yöresel yemek oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca çok önemli ve yöresel yemeklerinin de olduğunu söylemek gerekir.

Bunlar arasında soğan dolması, kime dolması, soğan kebabı ve Mardin usulü ayran çorbası gibi pek çok seçenek öne çıkıyor. Elbette güzel ve özel hediyelik eşyaların da olduğu söylenebilir. Gümüş işlemeye yönelik ürünlerin, özel takunyaların ve Mardin'e özgü sabunların bulunduğunu da söylemek gerekir.

Mardin'in en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

Mardin hem meşhur yemekleri hem de alabileceğiniz hediyelerle Türkiye'nin en kültürel şehirlerinden biridir. Özellikle tarihi dokusuyla her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir.

– Soğan dolması
– Mardin usulü ayran çorbası
– Kibe dolması
– Mardin usulü sembusek
– Mardin usulü kitel tarifi
– Kaburga dolması tarifi
– Mardin köfte dolması

Mardin, birçok yöresel lezzetiyle bu konuda önemli bir yer tutuyor. Elbette Mardin'e geldikten sonra hediyelik olarak alabileceğiniz pek çok harika ve özel hediyelik eşya var. Bunlar arasında özellikle Mardin'e özgü nalınlar, sabunlar ve gümüş işleme ürünleri önemli bir yer tutmaktadır. Badem şekeri, cevizli sucuk, peksimet gibi besinlerde de eksiklik yaşanmadığı söylenebilir.

Mardin'de Gezilecek Yerler

Mardin denince gezilecek pek çok önemli yer kültür ve tarih açısından öne çıkıyor. Antik dönemden kalma, özellikle Artuklu mimarisinde yer alan pek çok ev bu bakımdan oldukça meşhurdur. Bunun yanında Kasımiye Medresesi, Mardin Kalesi ve Zinciriye Medresesi bulunmaktadır.

Kara Mezopotamya Harabeleri, Kırklar, Mardin Müzesi ve Mardin Ulu Cami gibi pek çok kültürel yapı öne çıkıyor. Elbette harika kültürel dokusunun yanı sıra, yöresel lezzetleri ve birbirinden güzel hediyelik eşyalarıyla da her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir