Maliye Bakanı Şimşek: “Gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek asgari ücrete sahibiz”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin gelişmekte olan ekonomiler arasında en yüksek asgari ücrete sahip olduğunu ve asgari ücretin yeterli olduğunu açıkladı.

REKLAM

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Pazartesi sabahı Bloomberg HT ve Habertürk'ün ortak canlı yayınında, Türkiye'nin gelişmekte olan ekonomiler arasında en yüksek asgari ücrete sahip ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'nin asgari ücret politikasına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Şimşek, asgari ücretin Haziran 2024'te 524 dolar olarak belirlendiğini, bu yıl reel olarak arttığını söyledi. “Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek asgari ücrete sahibiz, Türkiye'de asgari ücret düşük değil” dedi.

“Evet kolay bir süreç değil. Biz sihirbaz değiliz. Ekonomi yönetimi olarak kalıcı iyileşme peşindeyiz. Türkiye'de son 20 yılda asgari ücreti reel olarak yüzde 5,5 oranında artırdık. Türkiye'nin reel büyümesi yüzde 5,4 oldu. 1990'lı yıllarda yüzde 100 civarında kalan asgari ücrette AK Parti döneminde dolar bazında ciddi bir artış yaşandı.

Ayrıca, asgari ücreti artırmanın enflasyona karşı mücadelede önemli olduğunu ve hükümetin vatandaşların enflasyonla yüklenmesini önlemek için ciddi önlemler aldığını vurguladı.

Şimşek, açıklamalarının ardından büyük emlak kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek vergi paketi taslağının ayrıntılarını görüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir