Macron: Nükleer silahlar da dahil olmak üzere “ortak Avrupa savunması” konusunu tartışmaya açmaya hazırım

“Ortak bir Avrupa savunması” oluşturma fikri Paris'in uzun süredir devam eden hedeflerinden biri olsa da, NATO şemsiyesinin daha güvenilir olduğunu savunan diğer AB ülkelerinin muhalefetiyle karşılaşıyor.

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, hafta sonu yayınlanan bir röportajda, nükleer silahların Avrupa'nın ortak savunmasındaki rolü konusunda “tartışma başlatmaya” hazır olduğunu söyledi.

Bu açıklama, Macron'un yakın zamanda Avrupa liderliğinde bir savunma stratejisine duyulan ihtiyacı vurguladığı bir dizi konuşmanın sadece sonuncusu.

Fransız lider, bölgesel basın grubu EBRA'ya verdiği röportajda şu ifadelere yer verdi:

“Füze savunmasını, uzun menzilli silahları, nükleer silahları elinde bulunduranlara veya topraklarında Amerikan nükleer silahlarına sahip olanlara yönelik bu tartışmanın başlatılmasından yanayım. Her şeyi masaya koyalım ve gerçekte elimizde ne olduğunu görelim. Bu, füze kalkanlarının konuşlandırılması anlamına geliyor.” “Olabilir, ancak tüm füzeleri önlemesini ve nükleer silah kullanımını caydırmasını sağlamalıyız. Fransa orijinalliğini koruyacak ama aynı zamanda Avrupa'nın savunmasına daha fazla katkıda bulunmaya da hazır.”

Macron: ABD'ye daha az bağımlı bir savunma stratejimiz olmalı

Avrupa'yı ABD'ye daha az bağımlı “güvenilir” bir savunma stratejisi benimsemeye davet eden Macron, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnandırıcı olmak aynı zamanda Rusları caydıracak uzun menzilli füzelere sahip olmak anlamına da geliyor. Nükleer silahlar da var: Fransa'nın doktrini, hayati çıkarlarımız tehdit altında olduğunda bunları kullanabileceğimiz yönünde. Detaylara girmeden zaten söyledim, bu hayati çıkarlar onların elinde. Avrupa boyutu var çünkü “bu caydırıcılık Avrupa savunmasının güvenilirliğine katkıda bulunacak”.

Fransa, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının ardından 27 ülkeden oluşan blokta kendi nükleer silahına sahip olan tek üye oldu.

“Ortak bir Avrupa savunması” oluşturma fikri Paris'in uzun süredir dile getirdiği hedeflerden biri olsa da, NATO şemsiyesinin daha güvenilir olduğunu savunan diğer AB ülkeleri bu öneriye karşı çıkıyor.

Ancak Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi ve “Önce Amerika” fikrini benimseyen ve “izolasyoncu” politikalarıyla tanınan Donald Trump'ın yeniden ABD başkanı olma ihtimali, son dönemde Avrupa'nın bu yöndeki çağrılarını güçlendirdi. Özellikle Paris savunma alanında daha fazla bağımsızlığa kavuşmalıdır.

“Avrupa küresel silahlanma karşısında çok yavaş ve kararsız”

Öte yandan Macron, Perşembe günü Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Avrupa'nın “Rus saldırganlığından kaynaklanan varoluşsal bir tehditle karşı karşıya olduğu” değerlendirmesini yaptı.

Fransız lider, “Avrupa” temalı konuşmasında “daha egemen ve daha güçlü bir Avrupa” mesajını verdi.

Başkan Macron, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı kazanamamasının Avrupa'nın güvenliği için bir “şart” olduğunu kaydederek, Rusya'ya karşı “özerk ve gerçek bir strateji” uygulanması gerektiğini savundu.

Dünya çapında artan silahlanma karşısında Avrupa'nın “çok yavaş ve yeterince iddialı olmadığını” söyleyen Macron, Avrupalı ​​ortaklarıyla birlikte “Güvenilir Avrupa Savunması” adlı bir konsept oluşturmak için çalışacağını söyledi.

Macron ayrıca kıtanın “siber güvenlik ve siber savunma yeteneklerine” sahip olmasını istediğini de söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir