Korkutan “Yeni salgın” uyarısı! Uzman uyarıyor: “Dünya hazır olmalı”

Küresel ısınma etkilerini her geçen gün gösterirken sektör uzmanları uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Son yılların en sıcak aylarının yaşandığının altını çizen Halk Sağlığı ve Dahiliye Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, şöyle konuştu: “Küresel ısınma belirginleşti ve insan hayatını giderek artan bir şekilde etkiliyor. Deniz suyu sıcaklık ölçümleri yapılıyor Gökova Körfezi'ndeki deniz koruma alanlarında düzenli olarak yaşanan ısınma, deniz suyunun sürekli ısındığını ortaya çıkarmıştır. Denizdeki bitkiler ve ekosistem bu ısınmadan olumsuz etkilenmektedir.

İklim değişikliği sadece insan sağlığını olumsuz etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda insan beslenmesini de dolaylı olarak etkileyerek insan sağlığını tehdit ediyor. Erken doğumlar artıyor, yaşlı ve yenidoğan ölümleri artıyor. İklim değişikliği mikroorganizmaları da etkileyerek çeşitli olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden oluyor. Belki gelecekte salgınlara neden olabilecek mikrobiyal yapılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle dünyanın yeni salgınlara hazır olması gerekiyor” dedi.

“GELECEKTE SALGIN OLMASI OLASILIĞI DAHA DA ARTIYOR”

iStock-1316964193

Dr. Emin Dinççağ şunları söyledi:
“Küresel ısınma, sıradan vatandaşların günlük hayatlarında hissedebileceği bir şey haline geldi. Ocak 2024, 20. yüzyılın şu ana kadarki en sıcak Ocak ayı olarak tarihe geçti. Ocak ayı sıcaklığı 12 dereceydi. 13-14 derece küresel ısınma, ekosistemleri değiştirerek, mevcut bitki örtüsünü yok ederek hastalık yapan mikropları da etkiliyor. Bu bakımdan, tıpkı salgın gibi dünyanın gelecekte birçok salgınla karşılaşması sürpriz olmayacak. yaşıyor.

iStock-1356531138

Gelecekte yaşlılarda sıcağa bağlı ölümler, çocuklarda ölümler ve ishalli hastalıklar daha sık görülecek. Bilim insanları iklim kaynaklı birçok felaketi insanlığın gelecekte karşılaşabileceği sorunlar olarak görüyor. Daha uzun sıcak hava dalgaları, daha yoğun yağışlar ve artan kuraklık, gelecekte insan yaşamı ve sağlığı üzerinde daha büyük etkiler yaratacaktır. Artan yangınların maliyeti gelecekte daha fazla hissedilecek.

Maskeni tak

Artan sera gazlarının insan sağlığına doğrudan etkilerinin ne olacağı, küresel ısınmadan kaynaklanan aşırı ısının çoğunu emen okyanuslar ve okyanus ekosistemi üzerinde ne gibi etkileri olacağı bilinmiyor. insan sağlığına yansıması. Teknoloji ve ulaşım sayesinde dünyanın küçüldüğü ve bir enfeksiyonun hızla dünyanın başka bir noktasına yayılabileceği dikkate alındığında, gelecekte salgın hastalıkların ortaya çıkma ihtimali hiç de azımsanacak bir durum değil.

pandemik öksürük maskesi

Küresel ısınmayla birlikte artan manyetik kirlilik ve bunun insanın bağışıklık sistemi üzerinde yaratacağı olumsuz etkiler göz önüne alındığında, gelecekte salgın hastalıkların yaşanma ihtimali daha da artıyor. “Sanayide kullanılan kimyasallar, katkı maddeleri, ağır metaller, su, hava ve toprağın kirlenmesi insan sağlığına olumsuz etkiler yapacaktır (İHA).”

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Trump Yargıtay Kararı!Trump Yargıtay Kararı!
Günlerdir Eskişehir'in her yerinde aranıyordu!  Profesör.  Dr. Bekir Karasu'nun cansız bedeni bulunduGünlerdir Eskişehir'in her yerinde aranıyordu! Profesör. Dr. Bekir Karasu'nun cansız bedeni bulundu
AK Parti evlilik talebini reddettiAK Parti evlilik talebini reddetti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir