Kırgızistan vatandaşlarına “zorunlu olmadıkça Rusya'ya gitmemelerini” tavsiye etti

Moskova'daki terör saldırısının ardından Rusya'da özellikle Müslüman çoğunluklu Orta Asya ülkelerinden gelen işçilere yönelik göç karşıtı duyguların alevlendiği iddia ediliyor.

REKLAM

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, Moskova'da bir konser salonuna düzenlenen ve Orta Asyalı göçmenlerin sorumlu tutulduğu silahlı saldırının ardından Kırgız vatandaşlarına “Rusya'ya acil olmayan seyahatleri ertelemeleri” çağrısında bulundu.

Bakanlık, yayınladığı duyuruda, Kırgız vatandaşlarına yalnızca gerekli olması halinde Rusya'yı ziyaret etmeleri, gerekli tüm belgeleri yanlarında getirmeleri ve Rus polisinin yasal emirlerine uymaları çağrısında bulundu.

Bölgesel basında çıkan haberlere göre Özbek yetkilileri, şu anda Rusya'da bulunan veya oraya gitmeyi düşünen Özbek vatandaşlarına da benzer tavsiyelerde bulundu.

Öte yandan Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'tan Moskova'ya uçmaya çalışan çok sayıda yolcunun uçağa binmesine izin verilmediği bildirildi.

RFE'nin bildirdiğine göre, Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza yetkilileri onlara bunun “Moskova'daki son terör saldırısıyla” bağlantılı olduğunu söylediler.

Rusya'nın başkenti Moskova'da 22 Mart akşamı kamuflajlı silahlı kişilerce “Crocus City Hall” konser salonuna saldırı düzenlendi.

Saldırı, Rusya'da, özellikle de Müslüman çoğunluklu Orta Asya ülkelerinden gelen işçilere yönelik göç karşıtı duyguları alevlendirdi.

Yüzbinlerce Orta Asya vatandaşı Rusya'da çalışıyor ve bazıları bu ülkede çalışmanın onlar için daha da zorlaştığını söylüyor.

Örneğin bazı Rus yolcuların Tacik şoförlü taksilere binmeyi reddettiği iddia ediliyor.

Şu ana kadar 7 şüpheli Tacik ve Kırgızistan'dan bir şüpheli tutuklanarak hapse atıldı.

“Organize örgüt üyesi olarak ölümle sonuçlanan terör saldırısı düzenlemek” suçlamasıyla yargılanan Kırgız asıllı Rusya vatandaşı Alişer Kasimov'un 22 Mayıs'a kadar cezaevinde tutulmasına karar verildi.

140 kişinin öldüğü silahlı saldırıyı gerçekleştiren Kasimov'un evini şüphelilere kiraladığı iddia ediliyor.

Saldırıyı üstlenen IŞİD, en az 139 kişinin öldüğü, 182 kişinin yaralandığı katliamın videosunu yayınladı.

Rusya herhangi bir kanıt sunmadan saldırıda Ukrayna bağlantısından şüphelendiğini söyledi ancak Kiev bunu şiddetle reddetti.

İnternette dolaşan video ve fotoğraflardan, gözaltında olduğu iddia edilen silahlı kişilerin işkenceye maruz kaldığı açıkça görülüyor.

Kremlin konu hakkında yorum yapmasa da birçok Rus siyasetçi, gözaltılarda görev alan güvenlik görevlilerini övdü.

göçmen emeği

Ancak göçmen işgücünün bulunabilirliğindeki olası bir düşüş, inşaat, perakende ve teslimat hizmetleri gibi sektörlerde ağırlıklı olarak Orta Asyalı işçilere bağımlı olan Rusya ekonomisi için sorunlara neden olabilir.

Rusya, 2022'de 300.000 yedek askerin göreve çağrılmasına ve yüz binlerce kişinin (askerlik hizmetinden kaçınmak için) ülkeden kaçmasına neden olan Ukrayna'daki savaş nedeniyle genel bir iş gücü sıkıntısı çekiyor.

REKLAM

Carnegie Rusya Avrasya Merkezi'nden ekonomik analist Alexandra Prokopenko, savaşın başlamasından bu yana göçmen akışının “neredeyse durduğunu” söyledi.

Ona göre bunun nedeni “kısmen göçmenlere Rus ordusuna katılmaları yönünde baskı yapılması, kısmen de diğer ülkelerin onları çekmek için rekabet etmesi.”

Prokopenko, “Orta Asya'dan gelen bu insanların tamamı Körfez ülkelerine, Güney Kore'ye veya Türkiye'ye gidip iş ve iş bulabilirler. Batı yaptırımları nedeniyle para transferlerinde sorun yaşanmayacak, güvenlik açısından daha az sorun yaşanacak” dedi. ve güvenlik ve yerel otoriteler muhtemelen ona “Rusya'dakinden daha iyi performans gösteriyor” dedi.

Rus Ortodoks Kilisesi başkanı Patrik Kirill de saldırının Rusya'nın kötü olmasını isteyenlerin dinler arası gerilimi artırma girişimi olduğunu söyledi.

Kirill, şöyle konuştu: “İki geleneksel dini (Hıristiyanlık ve İslam) birbirine düşürmeye çalıştılar. İnsanları dini esaslara göre bölmeye, birbirine düşürmeye çalıştılar. Rusya'da böyle bir şeye elbette izin veremeyiz.”

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir