Karaciğerin Besin Değeri: Karaciğer Kaç Kalori?

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Bu bağlamda 100 gramlık porsiyon olarak bakıldığında karaciğer 164,9 kcal üretir. Bu kalorilere dikkat ederek karaciğeri dengeli bir şekilde tüketebilirsiniz. Elbette kuzu eti, dana eti, dana eti, tavuk, kaz gibi birçok et çeşidine göre biraz farklılık gösterebilir.

Karaciğerin Besin Değeri: Karaciğer Kaç Kalori?

Karaciğer birçok hayvan türünün hazırladığı en lezzetli besin kaynaklarından biridir. Bu bakımdan başta protein olmak üzere pek çok kaynağın dengeli tüketilerek elde edilebilmesi imkanını sunmaktadır. Elbette tüm besin kaynaklarında olduğu gibi onu da dengeli tüketmek büyük önem taşıyor. Dolayısıyla karaciğerden bahsetmişken 100 gramın 164,9 kcal sağladığını söyleyebiliriz. Ortalama olarak dana eti, kuzu eti ve dana eti veya tavuk ve kaz ile ortaya çıkabilmektedir.

Karaciğerin besin değerleri

Karaciğer, evde hazırlanabildiği gibi birçok farklı yerde de yenilebilen özel ve yöresel lezzetlerden biridir. Aynı zamanda porsiyon bazında 100 gramı dikkate alındığında çok farklı besin değerleri ortaya çıkarmaktadır.Karaciğerin Besin Değeri: Karaciğer Kaç Kalori?– 164,9 kalori

– Toplam yağ 4,4 gram

– Doymuş yağ 1,4 gram

– Kolesterol 355 mg

– Sodyum 49 mg

– Potasyum 150 mg

– Karbonhidratlar 3,8 gram

– Protein 26 gram

– C Vitamini 23,6 mg

– Demir 17,9 m

– Futbol 10

– B6 0,6 mg

– Magnezyum 14 mg

Yukarıda belirtilen değerlerle birlikte karaciğerin besin değerleri de ön plana çıkmaktadır. Haftalık olarak dengeli tüketilmesi halinde önemli bir değer katacağı söylenebilir.

Karaciğerin faydaları nelerdir?

Karaciğer özellikle demir ve A vitamini açısından zengin olması nedeniyle en önemli besin kaynaklarından biridir. Bu bakımdan demir eksikliği ile mücadele edenler için önemli bir kaynak olarak tanımlanabilir. Pola, demir ve B12 vitamini içerdiğinden dünyada tüketilebilecek en besleyici kaynaklar arasındadır. Genel anlamda D vitamini eksikliğinden kaynaklanan kansızlığın giderilmesine yardımcı olan zengin vitamin ve mineraller içerir. Kırmızı kan oluşumunu desteklemesi açısından da oldukça önemlidir. Ayrıca melitasyon ve hücresel fonksiyonlarda da önemli bir yere sahiptir.

Sevimli bebeğin avantajları nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir