İsviçre'deki toprak kaymasında 3 kişi kayboldu

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İsviçre'nin Valais kantonunda şiddetli yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymaları nedeniyle üç kişinin öldüğü doğrulandı.

REKLAM

İsviçre'nin Valais Kantonu'nun ünlü kayak merkezi Zermatt'ta hafta boyunca yağan şiddetli yağışların ardından yaşanan sel ve heyelan nedeniyle 3 kişinin kaybolduğu öğrenildi.

İsviçreli yetkililerden cumartesi günü yapılan açıklamada, arama kurtarma çalışmaları kapsamında Grisons'un Alpe Misox vadisinde heyelan nedeniyle toprak altında kalan bir kadının sağ olarak çıkarıldığı, kurtarılması için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi. üç kişi daha devam ediyor.

İkonik Matterhorn dağının yakınında bulunan bölge, Cuma günü Matter Vispa nehrinin taşması ve dağ köyünün dış dünyayla bağlantısını kesmesi nedeniyle ciddi bir aksama yaşadı. Matterhorn-St. Gotthard demiryolunun işletilememesi nedeniyle bölgeye ulaşım kesintiye uğradı.

Valais yetkilileri özellikle taşma riski taşıyan Rhone Nehri konusunda endişeli.

Alarm seviyesi yükseltildi

Cuma sabahından itibaren Rhone Nehri'ndeki su seviyesindeki artışın, daha fazla sel ve toprak kayması riskiyle birlikte akşam geç saatlerde maksimum seviyeye ulaşması bekleniyor.

Yetkililer buna yanıt olarak kanton genelinde alarma geçti ve acil durum önlemleri için daha fazla hazırlık yapılması gerektiğini söyledi.

Chippis belediyesinde yaşayan yaklaşık 30 kişi tedbir amaçlı tahliye edilerek geceyi spor salonunda geçirdi.

Valais'in bazı bölgelerinde federal yetkililer tehlike seviyesini ikinci en yüksek seviye olan 4'e yükseltti.

Kısıtlamalar hafta sonu boyunca geçerli olacak

Bölge sakinleri ve ziyaretçilerin su yollarından kaçınmaları, köprülere park etmeleri ve etkilenen bölgelerden uzak durmaları tavsiye ediliyor.

Visp ile Zermatt arasındaki tren seferlerinin askıya alınmasıyla birlikte Visp ile Täsch arasında mahsur kalan yolcular için yedek otobüsler kullanılıyor.

Zermatt'ta Cuma sabahı Vispa nehri taştı ve okullar kapatıldı.

Bu hafta sonu Rhone Nehri kıyıları sel riski nedeniyle halka kapalı kalacak.

Sel nedeniyle getirilen kısıtlamalar pazartesi akşamına kadar geçerli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir