İsveç ilk kez NATO tatbikatlarına tam üye olarak katıldı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Bu yılki Baltık tatbikatları, artık NATO'ya tam üye olan İsveç'in, ittifaka katıldığından bu yana ilk kez tatbikatlara katılacak olması açısından önem taşıyor.

REKLAM

Her yıl düzenlenen Baltık Harekatı (BALTOPS) tatbikatı, 20 NATO ülkesinden 9 bine yakın personelin katılımıyla, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesiyle stratejik önemi artan Baltık Denizi bölgesinde gerçekleştiriliyor.

Bu yılki Baltık tatbikatları, artık NATO'ya tam üye olan İsveç'in, ittifaka katıldığından bu yana ilk kez tatbikatlara katılacak olması açısından önem taşıyor.

Perşembe gününe kadar sürecek tatbikatlar, denizde mayın temizleme, denizaltı tespiti, çıkarma ve kitlesel kayıp senaryolarına tıbbi müdahale gibi kapsamlı eğitim operasyonlarını içeriyor.

Tatbikatların temel amacı NATO kuvvetlerinin birlikte çalışabilirliğini artırmak ve ittifakın ortak güvenliğe olan bağlılığını göstermektir.

NATO Deniz Saldırı ve Destek Kuvvetleri (STRIKEFORNATO), ABD Deniz Kuvvetleri Altıncı Filosu ile birlikte yaklaşık 50 Donanma gemisi ve 45 uçak ve helikopterin yer aldığı tatbikatlar düzenlemektedir.

Bu tatbikatlar Baltık Denizi'nin yanı sıra İsveç'in stratejik adası Gotland'ın yanı sıra Litvanya, Polonya ve Almanya'da da gerçekleştiriliyor.

Rusya ve Norveç'i Almanya, Polonya ve diğer Avrupa ülkelerine bağlayan büyük gaz boru hatları nedeniyle Baltık bölgesinin önemi arttı. Rusya'nın 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra giderek kritik bir bölge haline geldi.

ABD Deniz Piyadeleri'nden Andrew T. Priddy, NATO'nun Gotland adasındaki varlığının öneminin altını çizerek şunları söyledi: “Baltık bölgesinin dinamik zorlukları, gelişmiş, kesin ve etkili bir amfibi yeteneği gerektiriyor. Bugün elde ettiğimiz şey de tam olarak budur. İsveç Çıkarma Yerinde “NATO'nun Gotland'daki varlığı Baltık Denizi'nin güvenliği ve istikrarının korunması açısından hayati önem taşıyor” dedi.

Küresel ortak tatbikatlar, NATO'nun stratejik önceliklerinin ve kritik jeopolitik öneme sahip bir bölgedeki hazırlıklılığının altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir