İsrail bu gece Gazze Şeridi'ndeki bir mülteci kampını bombaladı

Filistin haber ajansı WAFA'nın haberine göre İsrail işgal güçleri, Burayj mülteci kampında sivillerin kaldığı ev, Ganim ailesinin evi, El Mugari, Ahlam, Hamed'in evi ve Kudüs'teki apartmanların da aralarında bulunduğu 5 binayı hedef aldı.

Ganim ailesine ait evin İsrail savaş uçakları tarafından bombalanmasının ardından 3 kişi hayatını kaybetti, yaralılar Deir el-Belah kentindeki Aksa Şehitleri Hastanesi'ne kaldırıldı.

İsrail savaş uçakları El-Mugari apartmanını en az bir roketle vururken, Ahlam apartmanına düzenlenen saldırıda yaralanan 5 kişi Aksa Şehitleri Hastanesi'ne kaldırıldı.

[Fotoğraf: AA]

7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. .”

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 328'i çocuk ve 10 bin 171'i kadın olmak üzere 36 bin 479 Filistinli öldürüldü, 82 bin 777 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 293'ü kara işgali sürecinde olan 644 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistin topraklarını gasp eden İsrail askerleri ve İsraillilerin 7 Ekim 2023'ten bu yana saldırılarında 525 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir