İsrail askerleri yaralı Filistinliyi araca bağlayıp sürükledi

İsrail askerlerinin yaralı bir Filistinliyi araca bağlayıp sürüklediği anın görüntüleri öfke yarattı. İsrail ordusu, söz konusu eylemi “askeri prosedürlerin ihlali” olarak nitelendirdi ve soruşturma başlatacağını duyurdu.

REKLAM

İşgal altındaki Batı Şeria'da cumartesi sabahı düzenlenen operasyonda İsrail askerleri, yaralı bir Filistinliyi zırhlı askeri aracın kaputuna bağlayarak sürükledi. Videoya kaydedilen ve sosyal medyada paylaşılan olay büyük tepkiye neden oldu.

Reuters'in haberine göre Mücahid Azmi isimli Filistinli gencin ailesi olayı doğruladı.

Videoda, kaportasına bağlı, kanlar içinde Azmi'nin yanında askeri bir aracın hareket ettiği görülüyor.

Olayı ve video kaydını doğrulayan İsrail ordusu, söz konusu eylemi “askeri prosedürlerin ihlali” olarak tanımladı ve olayla ilgili soruşturma başlatılacağını duyurdu.

Birleşmiş Milletler'in (BM) işgal altındaki topraklardaki insan hakları özel raportörü Francesca Albanese, X (eski Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail askerlerinin Azmi'yi canlı kalkan olarak kullandığını söyledi.

Albanese de paylaşımında şunları yazdı: “76 yıl önce doğan bir devletin uluslararası hukuku tamamen altüst etmesi şaşırtıcı.”

İsrail askerleri, militan gruplarla bağlantısı olduğundan şüphelenilen Filistinlileri tutuklamak için Cumartesi sabahı Batı Şeria'nın Cenin kentinin eteklerindeki Filistin kasabası Wadi Burkin'e baskın düzenledi.

Uzun süredir dağınık silahlı grupların kalesi olan Cenin, son aylarda sık sık baskınlara maruz kalıyor.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, baskın sırasında Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çatışma çıktığı belirtildi. İsrail güçlerinin ateş açarak karşılık verdiği, çatışmada yaralanan Filistinlinin ise tutuklandığı iddia edildi.

İsrail ordusu, yaralı Filistinlinin “emirlere ve standart operasyon prosedürlerine aykırı olarak şüpheli bir araca bağlı güçler tarafından götürüldüğünü” ve bu tür davranışların İsrail ordusunun değerlerine “aynı” olmadığını söyledi.

İsrail ordusu, yaralı Filistinliyi tedavi için Filistin Kızılayı'na teslim ettiğini açıkladı.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir