En son mobil iletişim teknolojileri Barselona'da tanıtıldı

Telefon şirketleri, İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen 12. Mobil Dünya Kongresi'nde akıllı telefonlarının son versiyonlarını tanıttı.

REKLAM

Telefon şirketleri, İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen 12. Mobil Dünya Kongresi'nde akıllı telefonlarının son versiyonlarını tanıttı.

Çinli teknoloji devi Huawei, rakipleri Apple ve Samsung'un yokluğunda fuarda P10 ve P10 Plus ile öne çıkmaya çalıştı.

Ancak son teknolojilerin ötesinde fuarın yıldızı, 126 milyon adetle dünyanın en çok satan telefon modellerinden biri olan Nokia 3310'un yeni versiyonu oldu. Telefon unutulmaz yılan oyunuyla geri dönüyor.

Mobil Dünya Kongresi'nde cep telefonlarının yanı sıra VR gözlüklerden akıllı iş ve yaşam sistemlerine yönelik uygulamalara ve yeni nesil 5G ağlarına kadar yeni teknolojiler de tanıtıldı.

QUALCOMM 5G teknik pazarlama direktörü Matt Branda:
“Bu sadece insanları birbirine bağlamakla ilgili değil, etrafımızdaki her şey, araçlar, dronlar, sağlık hizmetleri, hepsi bu 5G ağına bağlı.”

Sanal, artırılmış ve karma teknoloji genellikle oyun için bilinir. Ancak bu teknolojinin sağlık hizmetlerinde de oldukça pratik kullanımları var. HTC Vive gözlükleri tıp öğrencilerinin insan vücuduna girip onu gerçekten hissetmelerine olanak tanıyor.

VR Fundamental'ın kurucusu Chris Scattergood:
“Sanal gerçeklik sürüşü sırasında araca kemik, et ve farklı doku türleri arasındaki farkı hissedebilmeniz için kullanabileceğiniz bazı kesme cihazları entegre ettik.”

Çekici ve sevimli 'demir adam' Pepper, SoftBank'ın son nesil robotudur. İletişim kurduğu kişinin duygusal durumunu analiz edebilir, hatta kitap önerileri bile verebilir.

ITW Robotları: “Artık e-kitaplar sayesinde kütüphanenizin tamamını yanınızda taşıyabilirsiniz ama yine de evinizde gerçek kitapların olmasını seviyorsunuz, değil mi?”

SoftBank Robotics Satış Direktörü Nicolas Boudot:
“İnsanlar konuşurken tüm bedenlerini ve vücut dillerini kullanan insanlar gibi davranmalarından çok etkileniyorlar. Sonuç olarak, müşterileri konaklama ve hizmetler hakkında bilgilendirmek için otellerde 10.000 robot konuşlandırılmaya başlandı.”

Son nesil robot ve drone'ların hayatımızı kolaylaştırdığı iddia ediliyor. Carolyn Briggert'e göre dronlar arama ve kurtarma görevleri için hayati önem taşıyor; örneğin:
“Kayıp bir kişiyi ararken termal görüntüleme kamerası kullanmak faydalı olacaktır. Çünkü o zaman araştırma çabalarınızı yalnızca vücut sıcaklığına yönlendirebilirsiniz. “Bu şekilde geniş bir alanı çok daha hızlı tarayabilir ve arama kısmından ziyade görevin kurtarma yönüne daha fazla odaklanabilirsiniz.”

“Bu, rüzgar türbinleri veya telekomünikasyon kuleleri gibi dikey yapılarda inceleme çalışmaları yürüten herkes için çok faydalı. “Aynı zamanda mimarlara inşaat halindeki binaların ilerleyişini izlemek için birçok kolaylık sunuyor.”

Önümüzdeki yıllarda sürücüsüz araçlara, internet bağlantılı evlere ve daha akıllı şehirlere hazırlıklı olmamız gerekiyor.

Barselona'dan gazetecimiz Cristina Giner'in bildirdiğine göre, cep telefonları, teknoloji ve hiper bağlantı iletişim şeklimizi değiştirse de, fuarın en popüler etkinliklerinden biri iş anlaşmaları yapmaya çalışan şirketler arasındaki yüz yüze görüşmelerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir