Bilim insanları Venedik'in 2150 yılına kadar sular altında kalacağını öngörüyor

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İtalyan bilim insanları, sel bariyer sisteminin Venedik'i deniz seviyesinin düşmesinden ve yükselmesinden korumaya yetmeyeceğini söylüyor ve şehrin 2150 yılına kadar sular altında kalacağını öngörüyor.

REKLAM

İtalya'daki bilim adamlarının yeni bir araştırmasına göre, lagün kenti Venedik'in bazı kısımları 2150 yılına kadar sular altında kalacak.

Çalışma, Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü'nden (INGV) uzmanlar tarafından yürütüldü ve gelgit seviyelerindeki artışa ilişkin veriler analiz edildi.

Dünyanın en turistik şehirlerinden biri olan Venedik, on yıllardır giderek artan sel felaketleriyle boğuşuyor.

Venedik'i ve kuzey Adriyatik'teki adalarını çevreleyen 550 kilometrekarelik sığ bir körfez olan lagün, şu anda bir sel bariyer sistemi ile donatılmıştır. Ancak bilim insanları bu bariyerlerin kanal şehrini sürekli batan ve yükselen deniz seviyesinden korumaya yetmeyeceği görüşünde.

INGV'den bir grup bilim insanı, Venedik lagünündeki gelgit seviyesinin yılda yaklaşık yarım santimetre arttığını keşfetti.

Kesin artış, Lido adasında 4,22 milimetreden Malamocco'da 5 milimetreye kadar şehir genelinde değişiklik gösteriyor. Söz konusu veriler, Venedik gelgit merkezinin son 20 yılda topladığı istatistiklere dayanıyor.

Araştırmacılar bu verileri 2008 ile 2023 yılları arasında kaydedilen arazi çökmesine ilişkin uydu verileriyle birleştirdi. Çalışma, şehrin bazı bölümlerinin 2150 yılına kadar kalıcı olarak su altında kalacağı sonucuna vardı.

Bilim insanları, Venedik'in en ünlü meydanı olan San Marco Meydanı'nın bazı bölümlerinin 70 santimetre su altında kalacağını tahmin ediyor. Kentin batı kesimi bu durumdan ilk etkilenen bölgelerden biri olacak. 2019-2023 yılları arasında 58 kez sular altında kalan bu bölge, en sık su altında kalan bölgelerin başında geliyor.

INGV araştırmacısı Marco Anzidei, “Deniz seviyelerindeki yükseliş, özellikle yerel çöküntülerle hızlanırsa, giderek daha şiddetli ve yaygın kıyı erozyonuna, plajların çekilmesine ve deniz taşkınlarına yol açıyor” dedi. .

Venedik nasıl korunuyor?

Lagün girişlerinde mobil bariyerlerden oluşan sistem olan MOSE halihazırda faaliyette ancak 2025 yılına kadar tamamen faaliyete geçecek. Sular yükseldiğinde kapılar kaldırılarak suyun lagün ve şehre girişi engelleniyor ancak bu “ mucize çözüm” kısa vadelidir.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin 2021 tarihli bir raporu, 2100 yılına kadar bölgesel ortalama deniz seviyelerinin en iyimser küresel ısınma senaryosunda 28-55 santimetre, en kötümser senaryoda ise 63-101 santimetre artacağını öngörüyor.

Bu durumda, hareketli bariyerlerin o kadar sık ​​​​kaldırılması gerekecek ki, Venedik'in liman endüstrisi çökecek ve değişen gelgitlerle “yıkanan” lagün bataklığa dönüşecek.

Padua Üniversitesi'nden bir grup çevre bilimci, lagünün tuzlu bataklıklarının daha fazla korunması için baskı yapıyor.

Tuz bataklıkları, şehri yüksek gelgitlerden koruyan tampon görevi gördüğünden ve aynı zamanda güçlü bir karbon yutağı olduğundan su baskınlarına karşı önemli bir koruma sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir