Belçika'da aşırı yağış ve fırtına nedeniyle 'turuncu alarm' verildi

Belçika'yı yazdan ziyade sonbahar günlerine benzeten düşük sıcaklıklı bulutlu günlerin ardından, başkent Brüksel'de şiddetli yağmur ve gök gürültülü sağanak yağış hakim oldu.

Belçika Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü (RMI), Hainaut, Namur, Liège, Valon Brabant, Flaman Brabant, Limburg ve Anvers'in yanı sıra Brüksel bölgesinde yerel saatle 16.00 ile 23.00 arasında gök gürültülü sağanak yağışlar için turuncu uyarı yayınladı.

Bölgede hızı saatte 90 kilometreyi aşan kuvvetli rüzgar eserken, başkentin yolları ve tünelleri sular altında kaldı.

Otobüs hatlarının güzergahları değiştirildi

Brüksel'de sular altında kalan Porte de Hal, Vleurgat ve Bailli tünelleri çift yönlü trafiğe kapatılırken, Cinquantenario ve Loi tünelleri ise merkezi yönde trafiğe kapatıldı.

Şiddetli yağış nedeniyle tramvay hatları kesildi, otobüs hatları ise başka yöne yönlendirildi.

Belçika haber ajansının haberine göre Brüksel bölgesindeki demiryolu trafiği de yağmurdan olumsuz etkilendi. Etterbeek'te Huizingen ile Beersel ve Holleken ile Nivelles arasındaki ulaşım, yoldaki ağaçların düşmesi nedeniyle kesintiye uğradı.

Öğleden sonra artan yağışlarda fırtına ve su baskını riski nedeniyle İçişleri Bakanlığı 1722 numaralı ücretsiz itfaiyeyi devreye soktu. Başkent itfaiye ekiplerinin şu ana kadar 50 müdahale yaptığı, daha fazlasının da kurtulduğu kaydedildi. 150'den fazla yardım talebi.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Brüksel'deki parklar ve ormanlar yerel saatle 17.00'den itibaren ziyaretçilere kapatıldı.

RMI kuvvetli fırtına konusunda uyarıda bulunarak, “Fransa'ya gelen sıcak rüzgarların gece saatlerinden itibaren ülkenin güneybatısından kuzeydoğusuna doğru hareket edeceğini” belirtti.

Belçika'da 119 yıllık rekor kırıldı

Belçika'da yağışlar Ekim 2023'ten bu yana mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Haziran ayı, üst üste normallerin üzerinde yağışların kaydedildiği 9'uncu ay oldu.

Böylece, Mart ayından Ekim ayına kadar art arda 8 ay boyunca yağışların ortalamanın üzerinde olduğu 1905 yılının yağış rekoru kırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir