Belçika, bazı milletvekillerine 'Rus propagandası' için para ödendiğini söyledi

Belçika Parlamentosu'nun yabancı ülkelerin müdahalelerine ilişkin oturumunda De Croo, son zamanlarda Belçika ve Çek gizli servisleri arasında “Rusya'nın propaganda ağı” olarak adlandırdığı yapıyı çökertmek için yakın işbirliği yapıldığını söyledi.

Söz konusu milletvekillerinin isimlerini paylaşmayan De Croo, “Rus örgütlerinin milletvekillerine yaklaşarak Rusya yanlısı söylemi yaymaları için onlara mali teşvikler sağladığını” açıkladı.

De Croo, “Örneğin, Rusya'nın buradaki parlamenterlere hem Rus propagandasını teşvik etmek hem de onlara ödeme yapmak için yaklaştığı ortaya çıktı” dedi. dedi.

De Croo'nun sözcüsü basına, başbakanın Çek hükümetinin Avrupa'nın Sesi haber sitesine yaptırım uygulama kararından bahsettiğini söyledi.


Aşırı sağcı Vlaams Belang partisine: “Rusya'nın müttefiki oldunuz”

Aynı oturumda De Croo, Belçika'daki Flaman partisi aşırı sağcı Vlaams Belang partisini de Rusya'nın müttefiki olmakla suçladı.

Vlaams Belang milletvekillerine hitaben De Croo şunları söyledi: “Ülkemizi yok etmeye yönelik bu kör saplantıyla, burada inşa ettiğimiz her şeyi, özgür ve müreffeh toplumumuzu yok etmek isteyen Rusya'nın müttefiki oldunuz.” dedi.

Diğer partilerin temsilcileri de Vlaams Belang'ın politikalarını eleştirdi. Yeşiller aşırı sağcı partiyi “ulusal ihanet”le suçlarken, Flaman liberaller ise “Çinlilerin ve Rusların çıkarlarını savunmakla” suçladı.

Belçika basınında yer alan haberlerde, Vlaams Belang'ın önde gelen isimlerinden Filip Dewinter'ın Çinli ajanlarla bağlantısı olduğu iddia edildi.


Çek Cumhuriyeti, Rusya tarafından finanse edilen bir “propaganda ağını” açığa çıkardığını duyurdu

Çek Güvenlik İstihbarat Servisi (BRI), dün Prag merkezli ve Rusya tarafından finanse edilen bir “propaganda ağının” açığa çıkarıldığını duyurdu.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Fiala, Çek istihbarat biriminin, Rusya tarafından finanse edilen Prag merkezli “Avrupa'nın Sesi” haber sitesinin “Avrupa Birliği'nin (AB) ve ülkenizin güvenliğine karşı ciddi faaliyetlerde” bulunduğunu tespit ettiğini söyledi.

Fiala, haber sitesinin AB'nin Rusya'ya karşı Ukrayna ordusuna yardım etmemesi gerektiğini öne süren içerik ürettiğini söyledi.

Bu gelişmelerin ardından Fiala, Avrupa'nın Sesi haber sitesi Rus siyasetçi ve iş adamı Viktor Medvedchuk'un yanı sıra siyasetçi ve medya yapımcısı Artyom Marchevsky'nin de yaptırım listesine dahil edildiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir