Başkan Yardımcısı Yılmaz'ın “gri liste”sine ilişkin açıklama: Olumlu karar alınacağına inanıyoruz – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz canlı yayında soruları yanıtlayarak gündemi değerlendirdi.

Türkiye'nin uzun süredir FATF'in gri listesinde yer aldığını belirten Yılmaz, konunun yarın Singapur'da yapılacak FATF Genel Kurul toplantısında değerlendirileceğini, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de görüşmede bulunacağını söyledi. .

Türkiye'nin listeden çıkarılması için gerekli tüm tedbirleri aldığını vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi: “En son 'kripto para birimiyle ilgili düzenleme eksik' denildi. Son birkaç ayda saha incelemeleri yaptık ve oradan son derece olumlu sonuçlar aldık.” “Bir raporun yayınlandığını biliyoruz, dolayısıyla teknik bir sorun yok gibi görünüyor.” dedi.

Genel Kurul toplantısında ülkelerin oy kullanacağını belirten Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada teknik bir sorun yok. Yarın olumlu bir karar çıkacağına inanıyoruz. Aksi takdirde bunu siyasi olarak yorumlayacağız. Açıkça söylemek isterim. Gitmemek dünyanın sonu değil ama siz de gitseniz de olur” Nasılsa olumlu bir şey, ülkenin gri listede olması hoş bir durum değil, finansal çevrelerde daha fazla güven uyandırmak ve Türkiye'ye daha fazla finansal akış sağlamak sizin için bir avantaj olacak, not artışı değil ama. Ülkenin algısı açısından önemli tabii ki reyting artışlarına olumlu etkisi olabilir. “Ortaya çıkacak ve ülkemize olumlu etkilerini göreceğiz. Elbette bunu yapmazsak dünyanın sonu değil.”

Yılmaz, Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasının fon akışlarına fayda sağlayacağını, bunun da ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacağını söyledi.

“ENFLASYONU DÜŞÜRMEK ÖNCELİĞİMİZ”

Üç Yıllık Orta Vadeli Programın (OVP) geçen yıl açıklandığını hatırlatan Yılmaz, enflasyonla ilgili 3 dönemin esas alındığını, bunların “geçiş dönemi”, “enflasyonla mücadele dönemi” ve “istikrar dönemi” olduğunu vurguladı. ”.

Geçiş sürecinin mayıs ayından itibaren tamamlanacağına inandığını belirten Yılmaz, haziran ayından itibaren yıllık enflasyonda düşüş görüleceğini, aylık bazda da düşüşlerin yaşanacağını kaydetti.

Cevdet Yılmaz, 2026 yılında enflasyonun tek haneli rakamlara ulaşacağına inandığını belirterek, şöyle konuştu: “Vatandaşımızın sorunu ne olursa olsun, bizim asıl kaygımız ve önceliğimiz bugün de vatandaşlarımızın en temel sorunu ise enflasyondur. Bu bizim de temel sorunumuzdur. Enflasyon sadece ekonomik bir olay değil, sosyal boyutu da olan bir olaydır. Gelir dağılımını da etkiliyor. Tüm bunları düşündüğümüzde temel önceliğimiz enflasyonu düşürmek ve biz. Bunu karmaşık politikalarla adım adım başaracağız.” dedi.

Özel tüketim vergisi (ÖTV) ile ilgili bir çalışma olup olmadığı sorulduğunda Yılmaz, şunları söyledi: “Aslında benim bildiğim oranlarla ilgili bir çalışma yok. Çünkü biz enflasyonist vergi artışları istemiyoruz. Vergilerle ilgili değerlendirmeler ve etki analizleri, enflasyonu artırıcı vergilerden yana değiliz. Öte yandan belli formüllere göre çalışan otomatik güncellemeler de olabilir, bunun ötesinde zaten bilinen bir bilgim yok.

MTP EYLÜL AYINDA GÜNCELLENECEK

Yılmaz, “Merkez Bankası bağımsız ama yakın zamanda faiz indirimi olacak mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bildiğiniz gibi Merkez Bankamız araçlardan bağımsızdır. Tabii ki demokratik bir ülkedeyiz. Amacımız nedir, enflasyonu düşürmek mi? Siyasi hedefimiz nedir? Orta vadede her ikisini de tek haneli rakamlara getirmek ve bu hedefe ulaşmak için her türlü çabayı göstereceğiz.” Ama içinden geçtiğimiz süreçte Merkez Bankamız, enstrüman bağımsızlığı çerçevesinde öngördüğü enflasyon hedefleri doğrultusunda politikasını belirliyor ve kararlarını alıyor. değerlendirmelerini verilere dayalı olarak teknik açıdan en geçerli şekilde yapar.

''ANA POLİTİKAYI DEĞİŞTİRECEĞİZ''

OVP'yi eylül ayında güncelleyeceklerini belirten Yılmaz, şöyle konuştu: “Biz sadece aşağıdaki çerçevede güncelleyeceğiz. Ancak o iki dönemde dünyada ve Türkiye'de gelişmeler oldu. Bu gelişmeler ışığında programımızın makroekonomik çerçevesini güncelleyeceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir