Avrupalı ​​liderlerin toplantısı sonuçsuz kaldı: Yeni üst düzey liderler konusunda anlaşmaya varılamadı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Avrupa Birliği liderlerinin Brüksel'de kilit görevlere atanacak üç aday üzerinde ön anlaşmaya varması umut edilse de toplantı anlaşma sağlanamadan sona erdi.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) liderleri, önümüzdeki beş yıl boyunca Avrupa Komisyonu Başkanı, Avrupa Konseyi Başkanı ve Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi rollerini üstlenecek isimleri görüşmek üzere Pazartesi günü bir araya geldi.

Merakla beklenen liderler toplantısı, AB'deki üst düzey görevlere atamalar konusunda anlaşma sağlanamadan sona erdi.

Liderlerin Avrupa seçimlerinden bu yana ilk kez bir araya geldiği toplantıda, 27 ülkenin üst düzey mevkilerin dağıtılması gibi hassas bir görevde ilerleme kaydedebileceğine dair büyük umutlar vardı. Ancak mevcut Başbakan Charles Michel gece yarısı gazetecilere “anlaşma olmadığını” söyledi.

Liderlerin Haziran ayı sonuna kadar anlaşmaya varmaları gerektiğini bildiklerini söyleyen Michel, “Anlaşmaya varılmasını sağlamak için çok çalışmaları gerekiyor.” dedi.

Diplomatlar daha önce 27 ve 28 Haziran'da yapılacak resmi AB zirvesinde siyasi bir anlaşmaya varılabileceği yönündeki umutlarını dile getirmişlerdi. Ursula von der Leyen'in Avrupa Komisyonu'ndaki ikinci dönemine destek artarken, eski Portekiz Başbakanı Antonio Costa, Avrupa Konseyi Başkanlığı için tercih edilen adaylar arasında yer alırken, Estonya Başbakanı Kaja Kallas da Yüksek temsilcilik pozisyonu için tercih edilen adaylar arasında yer alıyor. en üst düzey diplomatik pozisyon.

Gecenin erken saatlerinde, merkez sağ Avrupa Halk Partisi (EPP), önümüzdeki iki buçuk yıllık Avrupa Konseyi görev sürelerinin bir sosyalist ile kendi içinden biri arasında bölünmesini önerdi.

EPP'nin önde gelen adayı von der Leyen'in AB yürütme başkanı olarak ikinci bir görev alması ve EPP'den Roberta Metsola'nın Avrupa Parlamentosu (AP) başkanlığını sürdürmesi çok muhtemel görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir