Avrasya Kalkınma Bankası: Türkiye ile etkileşime açığız

Avrasya Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Podguzov, Türkiye ile etkileşime açık olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Kazakistan'ın Türkiye ile çok yakın bağları var. Burada Avrasya Kalkınma Bankası olarak yatırımcılarla ortak projeler hayata geçiriyoruz. Türkiye, hastanelerin inşaatı, büyük çevre yolu, yakında açılacak yeni Almatı havalimanı.” “Terminal gibi projeleri örnek gösterebilirim, dolayısıyla Türkiye ile etkileşime açığız” dedi.

Avrasya Kalkınma Bankası (EABR) Başkanı Nikolay Podguzov, Orta Asya ülkelerinde önemli yatırımları bulunan Türkiye ile etkileşime açık olduğunu söyledi.

Podguzov, Kazakistan'ın Almatı kentinde düzenlenen EABR yıllık toplantısı ve iş forumu kapsamında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Bankanın üye ülkeler Kazakistan, Rusya, Belarus, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan'da aktif olarak yatırım yapmaya devam ettiğini belirten Podguzov, Özbekistan'ın katılımına ilişkin yasal prosedürlerin tamamlanmaya yaklaştığını söyledi.

Podguzov, EABR'nin Orta Asya ülkelerinde önemli yatırımları olan Türkiye'yi de bünyesine katmak istediğini bir kez daha doğrulayarak şunları söyledi:

“Kazakistan'ın Türkiye ile çok yakın bağları var. Burada Avrasya Kalkınma Bankası olarak Türk yatırımcılarla ortak projeler hayata geçiriyoruz. Hastane inşaatı, büyük çevre yolu, yeni havaalanı terminali inşaatı gibi projelerden örnekler verebilirim. Almatı yakında açılacak. Bu nedenle Türkiye ile etkileşime açığız.”

EABR'nin bölgede ulaşım koridorlarının geliştirilmesine yönelik projeleri desteklediğini vurgulayan Podguzov, “Kuzey ve güney rotalarının tamamı Türkiye için çok önemli, dolayısıyla bölgedeki çalışmalarımızın Türkiye için de işe yaradığına inanıyorum.” dedi.

12 Ocak 2006 tarihinde Kazakistan, Rusya, Kırgızistan, Belarus, Ermenistan ve Tacikistan hükümetleri arasında imzalanan anlaşmayla kurulan Avrasya Kalkınma Bankası, bağlantı, ulaşım ve lojistik altyapılarının iyileştirilmesi, enerji ve su kaynaklarının artırılması ve güvence altına alınmasına yönelik projeleri destekliyor. Orta Asya'da gıda güvenliği Avrasya Kalkınma Bankası, kuruluşundan bu yana üye ülkelerin ekonomilerine 15 milyar dolar yatırım yaptı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir