ABD: Genetiği değiştirilmiş domuz böbreği nakli yapılan ilk hasta taburcu edildi

62 yaşındaki Richard Slayman'ın Harvard Tıp Fakültesi'ne bağlı Massachusetts General Hospital'da (MGH) geçirdiği ameliyat, nakil alanında tarihi bir dönüm noktası olarak değerlendirildi.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) genetiği değiştirilmiş domuz böbreği nakli yapılan ilk hasta, üç hafta önce taburcu edildi.

62 yaşındaki hasta Richard Slayman'ın Harvard Tıp Fakültesi'ne bağlı Massachusetts General Hospital'da (MGH) geçirdiği ameliyat, nakil alanında tarihi bir dönüm noktası olarak değerlendirildi.

16 Mart'taki dört saatlik operasyon, doktorların ilk kez genetiği değiştirilmiş bir böbreği domuzlardan insanlara başarılı bir şekilde nakletmesine yol açtı.

Slayman'ın son dönem böbrek hastalığıyla mücadele ettiğini ve organ nakline ihtiyacı olduğunu söyleyen hastane, yaptığı açıklamada hastanın böbreğinin şu anda iyi çalıştığını ve diyalize girmediğini bildirdi.

Slayman ayrıca yaptığı açıklamada, hastaneden çıkıp evine gidebilmenin hayatının “en mutlu anlarından biri” olduğunu söyledi.

Organ krizine çözüm olabilir mi?

Yeni domuz böbreği, Cambridge merkezli ilaç şirketi eGenesis tarafından “zararlı domuz genlerinin çıkarılması ve bunların yerine bazı insan genlerinin yerleştirilmesi” yoluyla nakledildi.

Nakli gerçekleştiren ekip, bunu dünyadaki organ sıkıntısına potansiyel bir çözüm sağlayabilecek “tarihi bir adım” olarak nitelendirdi.

Ameliyatı gerçekleştiren doktorlardan biri olan Winfred Williams şunları söyledi: “Bu teknolojik ilerlemeden kaynaklanan bol miktarda organ tedariği, nihayet sağlık eşitliğine ulaşma ve ihtiyacı olan tüm hastalara 'böbrek yetmezliği' için en iyi çözümü sunma yolunda uzun bir yol kat edebilir.

Türkiye Organ Nakli Vakfı, dünya çapında 1 milyona yakın hastanın organ beklediğini söylüyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde Birleşik Organ Paylaşımı Ağı, bu sayının onda birinden fazlasının Amerikalı hastalar olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir